wtorek, 22 stycznia 2013

Scenariusz I- Edukacyjne zastosowanie komputerów


TEMAT 1- Korzystanie z informacji
Czas realizacji- 5 godzin

CEL: Uczestnik potrafi korzystać z informacji na poziomie minimum w kształceniu ustawicznym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1)    Uczestnik zna źródła informacji.
• wie, jakie są najważniejsze źródła informacji we współczesnym świecie
• umie wykorzystać główne źródła informacji
• umie ocenić wiarygodność informacji
• umie dokonać wyboru źródeł informacji, biorąc pod uwagę takie kryteria jak wiarygodność, relewancja, łatwość i efektywność korzystania.
• rozumie, jakie jest znaczenie informacji w społeczeństwie XXI wieku
• rozumie, że informacje różnią się w zależności od źródła i zdaje sobie sprawę z konsekwencji

2)    Uczestnik potrafi wyszukiwać informacje.
• wie, że aby wyszukać informację musi posiadać odpowiednie umiejętności
• umie wyszukiwać informacje w źródłach tradycyjnych oraz elektronicznych
• rozumie, że wynik wyszukiwania zależy od tego, jak będzie sformułowane zapytanie informacyjno-wyszukiwawcze
• rozumie konsekwencje, jakie może mieć opieranie swoich decyzji na złych informacjach

3)    Uczestnik ma krytyczne podejście do informacji.
• wie, że nadawcy informacji mogą chcieć wywrzeć na niego negatywny wpływ
• wie, jakie są podstawowe kryteria oceny źródeł informacji
• umie dostrzec różnicę pomiędzy informacją prawdziwą i nieprawdziwą
• umie kwestionować wiarygodność informacji
• umie porównywać informacje w różnych źródłach
• rozumie, czym jest manipulacja informacją

4)    Uczestnik umie wykorzystywać informacje.
• wie, że prezentując wyniki swojej pracy, powinien brać pod uwagę potrzeby odbiorców
• umie wprowadzać, zachowywać i odzyskiwać wyniki swojej pracy
• umie sprawdzać dokładność informacji


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1)    Wprowadzenie do tematu. Przedstawienie genezy wykorzystywania informacji. Praktyczne zajęcia przy pomocy komputerów stacjonarnych(uczestnik poznaje najważniejsze źródła informacji, ocenia wiarygodność informacji, dokonuje wyboru źródeł informacji).

2)    Tworzenie prezentacji multimedialnych w programie Power Point na dowolny temat z wyszukanych przez siebie informacji. Uczestnik dowiaduje się jakie mogą być konsekwencje opierania swoich decyzji na fałszywych informacjach oraz uczy się prawidłowo formułować zapytania.


3)    Wyświetlenie krótkometrażowego filmu o krytycznym podejściu do informacji. Uczestnik następnie dyskutuje o negatywnym wpływie niektórych nadawców. Uczy się kwestionowania wiarygodności informacji. Zostaje przedstawiony problem manipulacji informacją (prezentacja multimedialna).

4)    Podzielenie uczestników na czteroosobowe grupy. Praca na temat wykorzystywania informacji. Każda grupa przedstawia swój pomysł na to jak sprawdzić dokładność informacji i przedstawia propozycje wykorzystywania ich.


5)    Podsumowanie. Podzielenie się wrażeniami na temat kursu.


POMOCE NAUKOWE:
-zastosowanie komputerów stacjonarnych oraz komputerów przenośnych
-tablice interaktywne
-rzutnik oraz projektor
-arkusze brystolu, długopisy, flamastry

METODY:
-asymilacji wiedzy - uczenie się przez przyswajanie: pogadanka, dyskusja, wykład
-praktyka- przedstawienie krótkometrażowych filmów edukacyjnych, tworzenie prezentacji multimedialnych
-praca w grupie


GRUPA OLKADONA- PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA(ZAOCZNE)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz